Dowling Family Genealogy

Entries: 596167    Updated: 2014-12-17 04:28:09 UTC (Wed)    Contact:    Home Page: Dowling Family Genealogy

We Are All Related

Index | Descendancy | Register | Pedigree | Ahnentafel | Public Profile | Add Post-em

  • ID: I313468
  • Name: James Strom THURMOND
  • RELA: 16th cousin 4x removed
  • Sex: M
  • Birth: 5 DEC 1902 in Edgefield Co., SC
  • Event: Military service BET 1942 AND 25 AUG 1964 Maj. Gen., U.S. Army
  • Event: Elected Governor of South Carolina BET 21 JAN 1947 AND 16 JAN 1951
  • Event: Elected United States Senator from South Carolina BET 7 NOV 1956 AND 3 NOV 2003
  • Death: 26 JUN 2003 in Edgefield Co., SC
  • Title: Sen.
  • Event: Pic Sen. Strom Thurmond
  • Event: Link View on GeneaStar
  • Note:
    THURMOND, James Strom, a Senator from South Carolina; born in Edgefield, S.C., December 5, 1902; attended the public schools; graduated, Clemson College 1923; taught in South Carolina high schools 1923-1929; Edgefield County superintendent of education 1929-1933; studied law and was admitted to the South Carolina bar in 1930; city and county attorney 1930-1938; member, State senate 1933-1938; circuit judge 1938-1946; served in the United States Army 1942-1946, in Europe and in the Pacific; major general, United States Army Reserve; Governor of South Carolina 1947-1951; unsuccessful States Rights candidate for President of the United States in 1948; unsuccessful candidate for the Democratic nomination for United States Senator in 1950; practiced law in Aiken, S.C., 1951-1955; appointed as a Democrat to the United States Senate to complete the term of Charles E. Daniel, who resigned, and served from December 24, 1954, to January 3, 1955; had been previously elected as a write-in candidate in November 1954 for the term commencing January 3, 1955, and ending January 3, 1961, but due to a promise made to the voters in the 1954 election, he resigned as of April 4, 1956; again elected as a Democrat on November 6, 1956 to fill the vacancy caused by his own resignation and took the oath of office on November 7, 1956; reelected in 1960, 1966, 1972, 1978, 1984, 1990 and 1996 and served from November 7, 1956, to January 3, 2003; was not a candidate for reelection in 2002; changed from the Democratic to the Republican Party on September 16, 1964; President pro tempore of the Senate (January 5, 1981-January 5, 1987, January 4, 1995 to January 3, 2001, January 20 to June 6, 2001); President pro tempore emeritus (June 6, 2001- January 3, 2003); chair, Committee on the Judiciary (Ninety-seventh through Ninety-ninth Congresses); Committee on Armed Services (One Hundred Fourth Congresses); turned 100 years old on December 5, 2002, while still in office, the oldest person ever to serve in the U.S. Senate; died in Edgefield, South Carolina on June 26, 2003; interment in Willowbrook Cemetery in Edgefield.
    --- Biographical Directory of the United States Congress




    Father: John William THURMOND b: 1 MAY 1862 in Edgefield Co., SC
    Mother: Eleanor Gertrude STROM b: 18 JUN 1877 in Edgefield Co., SC

    Marriage 1 Carrie BUTLER b: 1909 in Edgefield Co., SC
      Children
      1. Has No Children Essie Mae WASHINGTON

      Marriage 2 Jean CROUCH b: 24 JUL 1926
      • Married: 7 NOV 1947 in Governor's Mansion, SC

      Marriage 3 Living MOORE
        Children
        1. Has No Children Nancy Moore THURMOND b: 1971
        2. Has No Children Living THURMOND
        3. Has No Children Living THURMOND
        4. Has No Children Living THURMOND

      • Index | Descendancy | Register | Pedigree | Ahnentafel | Public Profile | Add Post-em


        Printer Friendly Version Printer Friendly Version Search Ancestry Search Ancestry Search WorldConnect Search WorldConnect Join Ancestry.com Today! Join Ancestry.com Today!

        WorldConnect Home | WorldConnect Global Search | WorldConnect Help

        RootsWeb.com, Inc. is NOT responsible for the content of the GEDCOMs uploaded through the WorldConnect Program. If you have a problem with a particular entry, please contact the submitter of said entry. You have full control over your GEDCOM. You can change or remove it at any time.